Technologia PWA – czyli czym dokładnie jest Progressive Web Application. | Doradztwo Ecommerce

Technologia PWA – czyli czym dokładnie jest Progressive Web Application.

środa, 16.06.2021
Historia PWA sięga roku 2000, ale to dzięki Google technologia ta zyskała dużą popularność w bardzo krótkim czasie, tworząc zupełnie nowy obraz aplikacji mobilnych. Progressive Web Application to miejsce, w którym firmy odnajdą sporo niebagatelnych rozwiązań – technologia PWA wynosi standardowe strony internetowe na wyższy poziom.

Podejście teoretyczne – czym są Progressive Web App? Co to PWA?

Termin Progressive Web App (tłum. progresywna aplikacja internetowa) powstał w 2015 roku, ale geneza PWA sięga roku 2000. Swoją popularność technologia ta zyskała dzięki promocji Google. Najprościej mówiąc, jest to strona internetowa, która swoim wyglądem i zachowaniami przypomina aplikację mobilną. Dzięki zastosowaniu tej technologii użytkownicy mają możliwość dodania strony internetowej do menu głównego swojego smartfona czy pulpitu komputera. Ponadto aplikacja PWA umożliwia wysyłania powiadomień push oraz pracę w trybie offline. Takie strony można instalować po prostu je odwiedzając, po jednokrotnym wejściu na stronę do twojej dyspozycji będą wszystkie podstrony, które wcześniej odwiedzono i miały szansę się zapisać. Zastosowanie technologii PWA umożliwia większą dostępność witryny internetowej, która tak samo jak aplikacje mobilne mogą pracować w trybie offline, zwiększając aktywność użytkowników. Od odwiedzających nie wymaga się pobierania plików z Google Play czy App Store, wystarczy kilka kliknięć, a strona zostanie przypięta do ekranu startowego i będzie działać na zasadzie aplikacji mobilnej!

Główne cechy Progressive Web Apps

  • Nie generują kosztów związanych z dystrybucją, a koszt ich produkcji i aktualizacji jest znacznie niższy niż w przypadku aplikacji natywnych
  • Zachęcają użytkowników do podjęcia akcji – przez powiadomienia push
  • Są łatwiejsze do dalszego udostępniania, dają możliwość generowania ruchu organicznego oraz płatnego.
  • Posiadają jedną wersję dla każdego systemu operacyjnego i dla każdej przeglądarki – są uniwersalne
  • Do ich instalacji potrzeba znacznie mniej miejsca na urządzeniach
  • Nie muszą spełniać kryteriów żadnych zewnętrznych podmiotów
  • Wizualnie i funkcjonalnie imitują aplikacje natywne, dzięki czemu oferują pozytywne UX

Technologia PWA pozwala na tworzenie aplikacji, z których użytkownicy często korzystają w swoim wolnym czasie. Wśród nich wyróżnić możemy serwisy społecznościowe, serwisy e-commerce oraz aplikacje rozrywkowe. Należą do nich np. Spotify, Pinterest, Uber czy Starbucks.

PWA – przyszłość aplikacji internetowych

Progresywne aplikacje webowe to oferujące wiele możliwości rozszerzenie standardowych stron internetowych. Stwarzają one realne poczucie bezpieczeństwa, zwiększając potencjał sprzedażowy. Dodatkowo zapewniają pozytywne User Experience poprzez zwiększenie komfortu użytkowania. Wszystkie te działania prowadzą do poprawy wskaźników i większego zaangażowania użytkowników na stronie.

W dzisiejszych czasach Progressive Web App są uznawane za największy trend w tworzeniu aplikacji internetowych. Google w najbliższym czasie planuje jeszcze bardziej rozpromować tę technologię i wyżej pozycjonować strony, które jej używają. Oznacza to, iż tworzenie aplikacji natywnych nie będzie już tak opłacalne, a osiągniecie lepszych wyników przyniesie tylko korzystanie z Progressive Web App.

PWA pozwalają na zapewnienie klientom wygodnego dostępu do internetowego serwisu zarówno z urządzeń mobilnych jak i z poziomu pulpitu laptopa czy komputera. Ich wdrożenie jest stosunkowo szybkie i tanie, a firmy, które zdecydowały się na stworzenie aplikacji PWA odnotowały wzrost konwersji i wyższe zaangażowanie użytkowników.

W Doradztwie Ecommerce, również przygotowujemy się na wprowadzenie tej technologii i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli dołączyć ją do naszej oferty i wdrażać u naszych klientów!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Wszystko co się zaczyna, musi się kiedyś skończyć…

02.02.2022

Wszystko co się zaczyna musi się kiedyś skończyć, ale to nie oznacza, że znikamy na dobre! Zaczynamy po prostu nową przygodę, na horyzoncie pojawił się nowy projekt, który jest szansą na wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania dla naszych klientów. Zmieniamy się, mamy nadzieję, że na lepsze. Przemianę przechodzi nie tylko nasza strona, ale i też schemat naszego […]

Czytaj więcej

Technologia PWA – czyli czym dokładnie jest Progressive Web Application.

16.06.2021

Historia PWA sięga roku 2000, ale to dzięki Google technologia ta zyskała dużą popularność w bardzo krótkim czasie, tworząc zupełnie nowy obraz aplikacji mobilnych. Progressive Web Application to miejsce, w którym firmy odnajdą sporo niebagatelnych rozwiązań – technologia PWA wynosi standardowe strony internetowe na wyższy poziom. Podejście teoretyczne – czym są Progressive Web App? Co […]

Czytaj więcej

Platforma AtomStore – dlaczego warto ją wybrać?

20.05.2021

Aby Twój sklep internetowy, mógł być chętnie odwiedzaną, wygodną i intuicyjną platformą sprzedażową, wymaga solidnej podstawy – systemu sklepowego jakim jest AtomStore! Czym jest AtomStore? AtomStore to wysokiej jakości system e-Commerce, służący do kompleksowej obsługi sklepów internetowych. Platforma ta oferuje szeroko rozbudowane funkcjonalności, które do niedawna dostępne były jedynie u takich gigantów sprzedaży jak np. […]

Czytaj więcej