Dowiedz się, czym jest Voice Marketing! | Doradztwo Ecommerce

Dowiedz się, czym jest Voice Marketing!

środa, 19.02.2020

Robienie zakupów przez Internet jest już tak naturalną czynnością, że nawet nie trzeba zwracać uwagi na płynące z tego korzyści. Jednak w tym wypadku musimy zasiąść na kanapie z laptopem, smartfonem lub tabletem, trochę poklikać, wprowadzić kilka danych, no i zapłacić. A co byś powiedział na możliwość robienia zakupów podczas jazdy samochodem? OK, może nie Ty, bo zalecamy skupić się na prowadzeniu auta, ale może Twój pasażer, albo Ty, gdy stoisz w długim korku. Brzmi jak film science fiction?

Trochę tak, ale asystenci głosowi nie są już dzisiaj niczym niecodziennym. Asystent Google cieszy się sporą popularnością i wykonuje proste polecenia głosowe. Chętnie korzystamy z funkcji głosowych systemów infotainment w samochodach, które wyznaczają trasę w nawigacji lub inicjują połączenie telefoniczne. Technologia nas otacza, bo jej chcemy i jej potrzebujemy, ale kto z nas nie myśli, że chciałby wrócić do „klasycznego” sposobu na zakupy. Powiedzenia „dzień dobry”, przedstawienia swoich potrzeb i otrzymania pomocy ze strony sprzedawcy.

Poznajcie voice marketing, którego założeniem jest wprowadzenie rewolucji w dotychczasowym zakupowym user experience. Coraz głośniej mówi się, że optymalizacja stron internetowych pod kątem asystentów głosowych, będzie decydować, kto będzie wiódł prym w wyszukiwarkach. Eksperci wskazują, że branża e-commerce jak najszybciej powinna pracować nad połączeniem swoich platform sprzedażowych z głosowymi asystentami. Zaznaczają przy tym, że do końca 2020 roku nawet połowa wszystkich zapytań w wyszukiwarkach, będzie odbywać się właśnie za pośrednictwem mowy.

Mówimy tu oczywiście o integracji z Asystentem Google, któremu sporo można zarzucić, ale to jednak ekosystem Google jest kluczowy. W najprostszej formie, zadając pytanie asystentowi, algorytm wybiera najlepszą odpowiedź i kieruje użytkownika do konkretnej strony. W porównaniu do standardowej wyszukiwarki jest to działanie mocno okrojone, bo w edycji klasycznej otrzymujemy kilkanaście stron z wynikami – do wyboru do koloru. W przypadku Asystenta Google kluczowym działaniem jest pozycjonowanie witryny w taki sposób, aby zawsze była na szczycie listy i algorytm proponował ją jako pierwszą. To nakazuje specjalistom przeanalizowanie treści dostępnych na stronach internetowych i ich ciągłe optymalizowanie, aby pozycja strony w wyszukiwarce rosła, dotarła na szczyt i co najważniejsze – utrzymała się tam. Konkurencja nie śpi i też rozwija swoje strony, dlatego chcąc, aby klient dotarł do nas z poziomu Asystenta Google termin „wystarczy” nie występuje. W przypadku asystentów głosowych należy stawiać na frazy z długiego ogona, bo mają one naturalny wydźwięk, a już od dawna wiadomo, że Google lubi naturalność w działaniach SEO. Oczywiście trzeba też zadbać o różnorodność słów kluczowych i sięgnąć po zagadnienia semantyki.

Jak to wszystko ma się do zakupów? To, że stojąc w kroku, będziemy mogli powiedzieć „Hej, Google!” i kupić na przykład buty. „Hej, Google! Szukam czarnych męskich butów w rozmiarze 44 na płaskiej podeszwie, najlepiej marki Nike, tańsze niż 300 złotych”. Tu asystent widzi przynajmniej dwie frazy typu long tail i proponuje najlepszy wynik, pokazuje zdjęcie oraz cenę. Za buty możemy zapłacić korzystając np. z usługi Google Pay, a przy wypełnianiu zamówienia możemy skorzystać z autouzupełniania danych, które są zapisane na naszym koncie użytkownika. Trzeba pamiętać, że z tego rodzaju wyników wyszukiwania będą korzystać głównie użytkownicy (klienci), którzy są gdzieś na szczycie lejka sprzedażowego i nie mają żadnych szczególnych preferencji związanych ze sklepem, w którym kupują. Jednak tym nie należy się przejmować, bo przecież prowadząc klasyczne działania SEO, również walczymy o to, aby dotrzeć do nowych klientów i budować ich świadomość. Mniej więcej wychodzi więc na to samo.

Sprzedaż to jedno, ale obsługa klienta i prosta pomoc techniczna to drugie. Asystent głosowy również może zostać skonfigurowany pod kątem tych dwóch elementów. Klient nie będzie musiał przeszukiwać witryny, aby znaleźć sekcję FAQ, czy pisać wiadomości z prośbą o rozwiązanie jego kłopotów. Będzie mógł zadać pytanie asystentowi, a ten, na podstawie zawartości witryny, odpowie mu albo przekieruje do odpowiedniej podstrony lub zainicjuje połączenie z konsultantem.

Słowem podsumowania. Asystent Google i asystenci głosowi w ogóle to przyszłość, z którą im szybciej się zaprzyjaźnimy, tym lepiej dla nas. Branża e-commerce nieustannie musi szukać nowych kanałów komunikacji ze stałymi klientami, ale też naprowadzać na siebie nowe osoby. Planując działania rozwojowe w sklepie internetowym, zwrócenie uwagi na optymalizację treści pod kątem voice marketingu, powinno być kluczowym elementem.

Wiemy, czego wymaga przyszłość i rozwój technologiczny. Jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem voice marketingu w swoim e-commerce – skontaktuj się z nami. Czekamy na Twój ruch!

ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Wszystko co się zaczyna, musi się kiedyś skończyć…

02.02.2022

Wszystko co się zaczyna musi się kiedyś skończyć, ale to nie oznacza, że znikamy na dobre! Zaczynamy po prostu nową przygodę, na horyzoncie pojawił się nowy projekt, który jest szansą na wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania dla naszych klientów. Zmieniamy się, mamy nadzieję, że na lepsze. Przemianę przechodzi nie tylko nasza strona, ale i też schemat naszego […]

Czytaj więcej

Technologia PWA – czyli czym dokładnie jest Progressive Web Application.

16.06.2021

Historia PWA sięga roku 2000, ale to dzięki Google technologia ta zyskała dużą popularność w bardzo krótkim czasie, tworząc zupełnie nowy obraz aplikacji mobilnych. Progressive Web Application to miejsce, w którym firmy odnajdą sporo niebagatelnych rozwiązań – technologia PWA wynosi standardowe strony internetowe na wyższy poziom. Podejście teoretyczne – czym są Progressive Web App? Co […]

Czytaj więcej

Platforma AtomStore – dlaczego warto ją wybrać?

20.05.2021

Aby Twój sklep internetowy, mógł być chętnie odwiedzaną, wygodną i intuicyjną platformą sprzedażową, wymaga solidnej podstawy – systemu sklepowego jakim jest AtomStore! Czym jest AtomStore? AtomStore to wysokiej jakości system e-Commerce, służący do kompleksowej obsługi sklepów internetowych. Platforma ta oferuje szeroko rozbudowane funkcjonalności, które do niedawna dostępne były jedynie u takich gigantów sprzedaży jak np. […]

Czytaj więcej